top of page

נמיביה // 08-27.06.2008


8/6 אחרי קמפינג בספיצקופ מתחת לבולדר חום ענק ובצילו של ההר שראינו רק באור הירח ובצל הירח. הסתובבנו מסביב להר וטיפסנו על סלעי הגרניט שפזורים באזור. ההר עצמו מורכב משלוש פסגות נפרדות ומסתבר שרק 4 אנשים הצליחו להעפיל לפסגה אי פעם בעיקר מכיוון שהסלע חלק ומתפורר.


עזבנו את ספיצקופ צפונה לכיוון BREDBERG וה- WHITE LADY. אתר של ציורי סלע שמתוארכים לכ6000 שנה לפני זמננו. הציורים מתארים חיות ואנשים. פילים, ג'ירפות, ספרינברוק!.. וכן אנשים צדים.

הסיור היה מודרך כי חייבים ומדריכה משבט הדמרה DAMARA, בשם גוון שהסבירה המון על צמחים ושימושים שונים להם (צחצוח שיניים, בישול, רפואות וכו') וכן נתנה דוגמאות לדיבור בדמרה (שפה דומה לנמה) שהיא עוד שפה עם קליקים. ישנם ארבעה קליקים שונים שלא ניתן לתאר בכתב. בסוף הסיור פגשנו פיתון.


עובדות מעניינות על הDAMARA-

שפת קליקים, לא נוהגים להתחתן בהכרח. אוכלים חמורים.

אחרי הוייט ליידי המשכנו לכיוון TWOKEL FONTIEN ישנו בקמפינג מוצלח מאוד שנקרא OBA-HUAB (מקלחת מס'1)


9/6 תחילת היום .התעוררתי לגלות המון עקבות פילים סביב האוהלים. מדריך נמיבי הציע לנו לעלות במעלה הערוץ לחפש פילים. לא פילים ולא יער. המון עקבות וחרא, קודו ויענים. הנסיעה הראשונה בערוץ נחל. בהמשך TWEYFEL FONTIEN. שהא אתר של חריטות בושמנים בסלעי החול. משמעות השם באפריקנס' הוא "המעיין שלא ניתן לסמוך עליו" התקבל מבחור שהגיע לישב את האזור בשנות ה60.

סיימנו את היום בנסיעה לילית ל-SESFONTIEN.


10/6 התחלנו את היום בבוקר בכפר HOMBA קטן בליווית מדריך בשם צ'קה משבט ה-HERER. מכיוון שלשני השבטים מקור משותף ושפה זהה הוא שימש כמתורגמן. כאשר מגיעים לכפר, יש להביא מצרכי מזון. פאפ (קמח תירס), קופסת וזלין וטבק הרחה, סוכר, קמח, שמרים, סוכריות.


בנות ה"כפרון" קיבלו את פנינו בישיבה בפתח אחת הבקתות. כולן בתלבושת מסורתית שכוללת כיסוי לאגן הירכיים ומגוון תכשיטים- קונכייה גדולה לצוואר (מיובאת מאנגולה), שרשראות וצמידים, קולרים לקרסוליים עם חרוזי מתכת שגם מעידים על מספר הילדים שיש לאישה.


כולן צבועות באדום (מפוררים אבן אדומה ומורחים על האף עם סומק שמופק מחלב) ושער הראש קשור ברסטות אדומות מאדמה כשקצוות השער בולטות בקצה הרסטות.

כמובן שכולן נושאות תינוק וסביבם מתרוצצים ילדים ופעוטות.


עובדות על ההומבה-

פוליגמים, לכל גבר מספר נשים, שוברים את השיניים הקדמיות התחתונות (שלא יכנס להם חרא של תרנגולות לפה...), לא סופרים את הבקר- מזהים אותו ויודעים אם חסר. חיים מבקר לגמרי (פרות ועיזים), מתחתנים "בגיל שאפשר", מתנגדים לשליחת ילדיהם לביה"ס (ולכן לא יודעים אנגלית)

לאחר הביקור בכפר התחלנו בכניסה לעומק שטח KOKAVALD ובנסיעה לכיוון PURAS ישנו בשטח והכנו לחם במדורה, לראשונה.


12/6 לפני סיפור המעשה, מילה על המטיילים איתנו. דוד מרחובות בן לעולים חדשים, בן 23 קצין מודיעין בצבא (זוכה פרס לביטחון ישראל!!), מטייל כבר 10 חודשים דרך- יפאן, סין, טיבט, אוסטרליה, ניו- זילנד, ונואטו, דרא"פ, סווזילנד, לסותו; חוזר בספטמבר לארץ כדי ללמוד מדעי הטבע בירושלים

דונטה- ממערב קנדה, בת 25 סיימה לימודי קלינאות תקשורת, בת לאב גרמני ואם אוסטרית מטיילת בדרא"פ והמשיכה לנמיביה עם דוב.


הגענו לPUROS בבוקר וירדנו בנסיעה לערוץ הHOORUSID שזורמים בו מים. הנסיעה מרשימה ביותר בין הררי הברזל ואבן חול. לקראת קרבת היציאה מהנחל נתקלנו בעדר פילים וכמעט זכינו לראות הזדווגות.

יצאנו מהנחל מזרחה כ-22 ק"מ מPUROS ועלינו חזרה לכפר. לפני PUROS (שכחתי) פנינו מערבה בשביל עפר ועלינו לנקודת תצפית. להפתעתנו גילינו טלפון מחובר חלבית ואנטנה על גבעת גרניט שצופה על שדות צהובים מכל עבר שבתוכם מעגלי פיות. הרגשה של פרק מתיקים באפלה.


עזבנו את PUROS לכיוון מערב לאחר ברבור קל עלינו על "דרך המלך" (הגרועה במיוחד) לכיוון ORUPEMBE. עצרנו לעצירת לילה בשטח. באזור ערוץ הKHUMIBO


13/6 הגענו לORUPEMBE וגילינו תחנת משטרה ענקית (25 שוטרים ואין איש מסביב...) נכנסנו לישוב הימבה קטן וניסינו לתקשר ללא הצלחה. המשכנו בנסיעה לכיוון OPUWO בירבור קצר ועלינו על הדרך הנכונה. כשלפתע התפוצץ הצמיג הימני אחורי. מהר מאוד גילינו שהג'ק ההידראולי לא עובד ולמזלנו נעצר ממולנו דיפנדר עם תיירים ונתן לנו ג'ק גדול. החלפנו צמיג אבל הצמיג שהתפוצץ אבוד ולא ניתן לתיקון. כרגע אנחנו עם 4 צמיגים גדולים תקינים (חוץ מ1 שעומד ללכת גם). צמיג גדול מתוקן וצמיג רזרבי ישן. נשקול להחליף את כל הצמיגים בWINDHOEK. המשך הנסיעה השתדלתי להאט, בדרך הרבה התיישבויות HIMBA קטנות ונשים וילדים בלבוש מסורתי.


הגענו לOPUWO עם רדת החשכה ועוד הספקנו לראות ערב רב של אנשים "רגילים", נשים בתלבושות HERERO מסורתיות ובנות HIMBA יפיפיות מקושטות וצבועות אדום הכל בתוך עיר יחסית מודרנית (יש מכוניות וחנויות...) העיר עצמה לא מעניינת בכלל למעט העירוב חדש- ישן.


14/6 נסיעה ל-ETOSHA. מעבר ב-OSHARTI לצריבת דיסקים.. לנו באתר קמפינג שנמצא בתוך מתקן ממשלתי ללימוד חקלאות וגילינו שקיימת בעיה גדולה בנמיביה ובאפריקה שקשורה בגניבת הרכוש של נשים בידי המשפחה המורחבת במקום העברת הרכוש לילדים, לכן יש קמפיין לנשים כדי לוודא שיכתבו צוואות וכך הרכוש יועבר לילדיהן.


15/6 יום ראשון באטושה- מה ראינו-

המון זברות

המון ראמים ORYX

המון ג'ירפות (שותות מבור מים)

עפרנבוקים

פומבות (חזירי בר)

קרנפית שחורה

שתי לביאות (יצאתי מהאוטו והם רצו לאכול אותי)

קודו

תנים

ציפורים - HAMERRELK

דונטה עזבה אותנו בסוף היום.


16/6 יום שני באטושה-

פיל שותה

שתי לביאות ואריה מזדווגים

כל שאר הדברים+ אימפלות, פוקו, ציקים


17/6 יום שלישי באטושה-

צבועות ושני גורים

ציפור מזכיר

הכל הרגיל

אטושה לסיכום- כמו כל ספארי צריך מזל, לדעתי ממש מספק וכדאי ללון באחד המחנות.


18/6בדרך לוויטוק גילינו שהפאנל השמאלי מקדימה נשבר לחלוטין, בנוסף צאקה התחילה לרעוד מעל מהירות 60 קמש. בווינטוק WHINTHOEK הגענו לקמיליון והסתבר שיש להם מוסך שמטפל בטיוטות. אחרי שיחה קצרה ובירור הרכב נכנס למוסך וכך שרפנו 8 ימים בווינטוק ו7000R שהלכו על החלפה של-

4 tie rod end

Stireeng sholk

Nuckele berings

תיקון נזילות בדיפרנציאל אחורי וקדמי והחלפת שמן

תיקון נזילה מצינורות הרדיאטור

בסוף התהליך, הרעידות הפסיקו אך עדיין קימות רעידות בזמן בלימה בסביבות מהירות 60 קמ"ש.

הדבר הטוב שיצא מהזמן שלנו בוינטוק (שבסך הכל עבר בכיף) היה שהכרנו את ראוק מברלין והיילו מלונדון והם הצטרפו אלינו למסע לבוצוואנה שעליו עוד יסופר בהמשך.

בנוסף פגשנו את אריק משבדיה שרכב על אופניים משבדיה דרך אירופה המזרח התיכון צפון ומזרח אפריקה עד נמיביה ומתכנן עוד להמשיך ולרכב עד קייפטאון.


27/6 נסיעה לגבול בוצוואנה נמיביה מזרחית לוינטוק. ככל שמתקדמים מזרחה האזור שטוח יותר ויותר, בלילה בוש קמפ כ100 ק"מ מזרחה לגבול.

5 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

לפני הטיול

דרקשברג- בגבול לסותו דרא"פ, ניתן לעשות טרקים לאורך החוף לקייפטאון. פלטנברג- ביי 8- עצירה יפה, חוף יפה הרמנוס- ניתן לראות ליוויתנים מהיבשה סדרברג- שמורה צפונית לקייפטאון, יש טרקים מפלי אוגרביס- שמורה י

טיפים שארז רשם לפני הנסיעה בחנות "למטייל" בחיפה

2+ צמיגים ספייר, אומים ספייר לגלגל כבלי התנעה סט פלאגים ספייר + מפתח, כבלי הצתה (מחבר מפלג לפלאגים) פיוזים מכל הסוגים, רצועות ספייר (אלטרנטור, מזגן, הגה כוח) מנורות פנימית וסט תיקון, קומפרסור שמן ספיי

טיפים - דרום אפריקה

דרקשברג- בגבול לסותו דרא"פ, ניתן לעשות טרקים לאורך החוף לקייפטאון. פלטנברג- ביי 8- עצירה יפה, חוף יפה הרמנוס- ניתן לראות ליוויתנים מהיבשה סדרברג- שמורה צפונית לקייפטאון, יש טרקים מפלי אוגרביס- שמורה י

Comments


bottom of page